Kiedy ponad 3 lata temu rozpoczynaliśmy z Danielem pierwsze spotkania meet.php, mieliśmy ambitne cele. Chcieliśmy rozruszać społeczność PHPową w Poznaniu (Polsce?) i pokazać, że PHP to nie już nie tylko mysql_query przeplatane przez echo $html.

Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie ludzie będą chcieli słuchać oraz mówić o nowych rzeczach. Sporo rzeczy z meet.php się udało, wiele z nich nawet lepiej niż oczekiwaliśmy. Niestety, są też takie które się nie udały. Zwracam uwagę na fragment:

gdzie ludzie będą chcieli słuchać oraz mówić o nowych rzeczach

Bardzo boli mnie fakt, że przy takiej różnorodności fajnych technologii, tematów, metodyk czy też dobrych praktych znalezienie kompletu prelegentów zajmuje średnio ponad 3 miesiące.

Możemy mieć super miejscówkę, możemy mieć fajne jedzenie na miejscu, możemy zadbać o to abyście nie chodzili spragnieni. Za to wszystko zapłacę przysłowiową kartą MasterCard. Mogę załatwić gazylion nagród - za to dziękowałem sponsorom za każdym razem i teraz dziękuję ponownie. Ale za prelekcję płacić nie będę. Nie o to chodzi w spotkaniach tego typu.

Pytacie, dlaczego meet.php odbywa się tak rzadko. Otóż musiało odbywać się tak rzadko, aby nie nazywało się:

  • meet.krystian (3 prezentacje),
  • meet.max (3 prezentacje),
  • meet.grzegorz (3 prezentacje),
  • meet.mariusz (5 prezentacji)
  • meet.radek (5 prezentacji + kilkanaście LT)

Na 48 pełnych prezentacji z meet.php 1/3 z nich obstawiła powyższa piątka. Mówiąc krótko - nie tak powinno to działać. A niestety, zdolności klonowania i kamuflażu żaden z nas nie opanował.

Znalezienie prelegentów było problemem już na samym początku, ale z czasem zadanie to stawało się coraz trudniejsze - co jest trochę paradoksalne, biorąc pod uwagę rosnącą popularność meet.php, związaną z tym zmianę Coworking ZOO na Concordię i spotkania niekiedy na 90 osób.

W związku z powyższym ogłaszam, iż inicjatywa meet.php zostaje zawieszona do czasu przywrócenia (jeśli uda mi się coś wymyślić) lub oficjalnego zamknięcia.

Nie jest to zagrywka w stylu "no, może teraz zaczną się ludzie zgłaszać" - to nie zadziała na dłuższą metę. Po prostu nie chcę Was utrzymywać w ciągłym: "no kiedy będzie następne meet.php?!". Bo widzicie - na obecną chwilę moja odpowiedź brzmi: "nie wiem".


$name = "Radek Benkel";
$nick = "singles"; 
$role = "organizer";